V polovině února 2020 byla v Městské knihovně v Praze –Vinohradech, na Korunní ul,  představena literární veřejnosti nová a zajímavá knihy básní. Tato sbírka poezie je společným a velmi neobvyklým dílem dvou českých básníků, pana Vladimíra Stibora a paní Magdaleny Pokorné. Vznikala zhruba čtyři roky.
 Oba básníci v této sbírce píší básně na stejná témata i pod stejnými názvy. Technické oddělení jednotlivých mužských a ženských pohledů na zpracovávané poetické téma, pohledu básníka Stibora od pojetí veršů paní M. Pokorné, je provedeno příjemně rafinovaným způsobem, totiž barevným odlišením stránek. Kniha, obsahující v této nezvyklé dualitě přes dvakrát osmdesát básní je doplněna pěknými a dobře technicky zvládnutými ilustracemi, pod kterými je podepsána  paní Lenka Hejdová.
Velice erudovanou a empatickou předmluvu ke knize napsala paní Františka Vrbenská a je nutno zde vyslovit k jejím citlivým postřehům obdiv.Vladimír Stibor, editor a doslova otec dvanácti básnických almanachů je zkušený a velmi inspirovaný spisovatel, básník a fotograf nejen Sedlčanska a jeho nadčasový kontemplativní dialog se v této sbírce poezie odehrává spíše v abstraktní, dá se říci surrealistické oblasti. Oproti jeho ryze mužné výpovědi se Magdalena Pokorná na prvý pohled jeví jako střízlivěji se pohybující na poli poetické tvorby, avšak naladí-li se čtenář na stav její mysli v době zápisu básně, je okouzlen hloubkou myšlenkového vnoru, vzácnou vybroušeností stylu, neobyčejnou citlivostí vjemu i zralou, nadčasovou výpovědí, což je vzácným darem obou těchto vyvolených básníků… nám, okouzleným čtenářům...
                                                        

Alena Klímová-Brejchová


Zpět na články


 

© 2009-2021   Bo-žena - All Rights Reserved
grafická úprava RaV, Hodkovičky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one